Seminarium “Sztuka w terapii-terapia w sztuce”

Listopad 19, 2016

Stowarzyszenie „Nie lękaj się” i Teatr „Węgajty” serdecznie zapraszają na seminarium „Sztuka w terapii- terapia w sztuce”, które odbędzie się 5.12.2106 w godzinach 9.00-14.00 w sali kinowo-teatralnej ŚDS „Barka” w Olsztynie, ul. Kuronia 4.

Spotkanie seminaryjne poświęcone będzie zagadnieniom na styku terapii i sztuki. Zapraszamy terapeutów, animatorów i artystów pracujących z ludźmi niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi lub seniorami.

Proces pracy terapeutycznej z użyciem muzyki, teatru i sztuk plastycznych niesie ze sobą wiele, nie odkrytych jeszcze możliwości. Z drugiej strony: Język sztuki wychodzi poza codzienne konwencje. Nie jest oczywisty, wymaga zgłębienia, posiada autonomię. Codzienność placówki opiekuńczej stwarza specyficzne ramy, niejednokrotnie skazujące terapeutę na działanie w pojedynkę. Tymczasem bezpośredni kontakt i rozmowa z innymi są niezbędne do przełamywania własnej rutyny i do odświeżania własnej energii twórczej. Celem seminarium „Sztuka w terapii- terapia w sztuce” jest przede wszystkim spotkanie i wymiana doświadczeń pomiędzy terapeutami, artystami i animatorami.

Punktem wyjścia spotkania będą relacje z doświadczeń współpracy Teatru Węgajty i arteteterapeutów ŚDS „Barka” w ramach projektu „Kreatywne wspólnoty” oraz relacje o innych, inspirujących projektach artystyczno-terapeutycznych z naszego regionu.

Zależy nam na tym, by przedstawione, konkretne doświadczenia stały się impulsem do rozmowy i wymiany doświadczeń pomiędzy wszystkimi uczestnikami seminarium. Spodziewamy się, że nasze spotkanie ożywi kontakty pomiędzy ludźmi zajmującymi się pokrewnymi tematami i zapoczątkuje nowe projekty współpracy w przyszłości.

Zapraszamy serdecznie!

Program:

9.00 – Otwarcie seminarium, przywitanie gości

9.05- Opowieść o Teatrze Potrzebnym. Doświadczenia Teatru Węgajty w pracy z mieszkańcami DPS

9.30 -Monika Kazimierczyk, Dariusz Wychudzki: Teatr „Przebudzeni” z Ostródy. Wspólna przestrzeń przeżywania świata.

10.00 -pokaz spektaklu „Co się komu …” opracowanego z udziałem podopiecznych ŚDS „Barka” i relacja o pracy nad spektaklem

10.40 – przerwa na kawę i poczęstunki

11.10 – Otwarte Forum poświęcone pytaniom o pracę teatralną w kontekście terapeutycznym: dyskusja i wymiana doświadczeń

12.00 – Tadeusz Piotrowski „Puszcza Amazońska”- techniki malarskie w pracy terapeutycznej

12.20 – inspiracje muzyczne: projekt teledysku ŚDS „Barka” i zespół „Na górze” z Rzadkowa

12.40 – Zofia Bartoszewicz: warsztaty i pokazy „Transgresje ciała” na podstawie doświadczeń ludzi z ciężką niepełnosprawnością ruchową

13.10 – Otwarte Forum poświęcone pytaniom o obecność osób niepełnosprawnych w życiu publicznym: dyskusja i wymiana doświadczeń

14.00 – zakończenie seminarium

Udział w seminarium jest bezpłatny. Zgłoszenia należy kierować mailowo na adres: wioskateatralna@gmail.com. Prosimy oznaczyć mail tematem SEMINARIUM. W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska, instytucji oraz obszaru zainteresowania (np. arteterapia, zajęcia teatralne, terapia zajęciowa itp.).

Organizatorzy:

Stowarzyszenie “Nie lękaj się”

Stowarzyszenie „Węgajty”

Udostępnij

Stowarzyszenie "Nie Lękaj Się"