VI Integracyjny Festyn “Dmuchawce, latawce,…”

Wrzesień 21, 2017

W środę 20 września 2017 roku odbył się po raz szósty festyn integracyjny “Dmuchawce, latawce, …”. Po raz trzeci przejechał też powiązany z nim Raj(d) dla duszy i ciała, rozpisany na 70 rowerów. W obu tych przedsięwzięciach wzięło udział łącznie ponad 500 osób.

Organizacja tak dużej imprezy wymaga zaangażowania armii ludzi. Wymaga też wsparcia całej rzeszy instytucji przyjaźnie patrzących na ludzi niepełnosprawnych. Pomogli nam:

– Wojewoda Warmińsko- Mazurski Artur Chojecki- przekazał gadżety dla uczestników, wyraził zgodę na udział w imprezie pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 i na prowadzenie przez nich szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. CPR działał pod dowództwem pana Krzysztofa Kisiela.
– Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz- ufundował puchary i drobne upominki dla uczestników imprezy. W imieniu pana prezydenta puchary wręczała pani Monika Michniewicz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych.

– Polskie Radio Olsztyn- upominki i gadżety
– Telewizja Polska Olsztyn- patronat i gadżety
– Gazeta Olsztyńska- patronat medialny
– Olsztyniak- patronat medialny i gadżety
– Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie – wypożyczenie kilkudziesięciu rowerów
– Komenda Miejska Straży Pożarnej w Olsztynie- pokaz sprzętu strażackiego
– Ochotnicza Straż Pożarna w Barczewie- wypożyczenie fantomów do nauki udzielania pierwszej pomocy
– Firma Arsmed- udostępnienie karetki pogotowia
– Spółdzielnia Socjalna Jakubek- przygotowanie posiłków dla 500 uczestników festynu
– Indykpol- przekazanie produktów żywnościowych
– Bank Żywności- przekazanie produktów żywnościowych
– Dyrektor Aeroklubu pan Jacek Stawowczyk- wyrażenie zgody na organizację imprezy na terenie lotniska Dajtki
– Iwona Januszko opiekunka wolontariuszy z Gimnazjum nr 3 i XI LO w Olsztynie
– Straż Miejska w Olsztynie – opieka nad uczestnikami Raj(d)u dla duszy i ciała
– Cukiernia Sowa
– Joanna Gołembiewska- wystąpiła dla wszystkich uczestników

Gościliśmy na festynie prawie 500 osób. Byli uczestnicy z następujących ośrodków: ŚDS Dedal, ŚDS Wyspa, ŚDS Ariadna, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie Arka, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, ŚDS Pomoc ul. Profesorska, DPS Jonkowo, ŚDS Dworek, Akademia Wychowania Przedszkolnego, ŚDS Szczytno, ŚDS Pomost ul. Barcza, ŚDS Pomost ul. Leyka, DPS Barka, ŚDS Barka, ŚDS Familia, WTZ ul. Bałtycka.

Rajd wystartował spod DPS Barka. Jechało 68 rowerzystów. Wszyscy dojechali uśmiechnięci i dumni. To był już III Raj(d) dla ducha i ciała. O bezpieczeństwo wszystkich cyklistów dbali panowie strażnicy z olsztyńskiej Straży Miejskiej i nasi terapeuci Piotr Dankowski i Robert Herman.

Niektórzy czuli niedosyt, bo cytuję ,,zrobili za mało kilometrów”. Może w przyszłym roku trzeba będzie wydłużyć trasę?

W czasie, gdy rajd ruszał z ulicy Jacka Kuronia, na lotnisku na Dajtkach prezes Stowarzyszenia ,,Nie lękaj się” Bożena Reda powitała wszystkich gości. Życzyła dobrej zabawy. Zaprosiła do skosztowania przygotowanych przez Spółdzielnię Jakubek posiłków. Były hot dogi, kiełbaski z grilla, parówki, grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, herbata, kawa, napoje chłodzące.

Przedszkolaki zaproszone zostały na warsztaty plastyczne, mogły też sprawdzić się, jako mali budowniczowie.

Wszyscy obecni mogli robić sobie zdjęcia w fotobudce, a także uczestniczyć w seansie kinowym w wersji 7D.

Pracownicy Urzędu Wojewódzkiego zatrudnieni w Centrum Powiadamiania Ratunkowego szkolili wszystkich chętnych z zasad udzielania pierwszej pomocy. Duże wrażenie zrobili czteroletni ratownicy. Ciekawie też prezentowało się wyposażenie karetki pogotowia i jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej.

Po 45 minutach nadjechali rajdowcy. Cali, zdrowi, rozpromienieni, niektórzy obawiali się deszczu, ten jednak nie spadł. Opatrzność nad nimi czuwała. Uczestnikom wręczono nagrody i drobne upominki.

Potem przyszedł czas na konkurencję siłową, czyli przeciąganie liny. Czarnym koniem okazała się drużyna wolontariuszek z Gimnazjum nr 3. Dziewczęta pokonały kolejne trzy zespoły, by ostatecznie paść po wyrównanej walce z późniejszą zwycięską drużyną.

W trakcie całego festynu przygrywał nasz zespół ze ŚDS Barka, którym kierował Piotr Mikołajczyk. Występ Joanny Gołembiewskiej uświetnił całą zabawę. Piosenkarka porwała tłumy do tańca. Parkietu nie było, ale była wspaniała trawa, na której można było wywijać fantazyjne hołubce.

Pogoda nadal nam sprzyjała. Nie padało, a wcześniej było tak przez cały tydzień. Mało tego, powiał silny wiatr od płyty lotniska i można było zacząć najważniejszą konkurencję, którą były loty latawców. Poziom był zróżnicowany. Niektórzy ze zmiennym szczęściem biegli z pięknie wykonanymi latawcami, które niechętnie odrywały się od ziemi, inni jednak łapali dobry wiatr i ich latawce zaczynały żeglować w przestworzach. Wszyscy świetnie się bawili, a to było przecież najważniejsze.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, a najlepsi dodatkowo jeszcze puchary ufundowane przez prezydenta Olsztyna.

Nagrody wręczały: pani prezes Stowarzyszenia,, Nie lękaj się”- Bożena Reda, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Organizacji Pozarządowych olsztyńskiego ratusza pani Monika Michniewicz i kierownik DPS Barka Iwona Gamdzyk-Baran.

Podziękowania otrzymali też nasi sponsorzy i wolontariusze.

A potem już niebo się zachmurzyło, goście wyruszyli do domów i zaczęła się jesień.

 

Udostępnij

Stowarzyszenie "Nie Lękaj Się"