Przegląd Małych Form Artystycznych “Podróże Barką 2017″

Czerwiec 19, 2017

W środę 14 czerwca działo się i działo. Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych przy ulicy Parkowej 1 przyjęło pod swój dach trzynaście amatorskich zespołów teatralnych. Przybyli oni na organizowany przez Stowarzyszenie “Nie lękaj się”- Przegląd Małych Form Artystycznych “Podróże Barką 2017″.
Spektakle przygotowane były przez uczestników domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej i placówkę opiekuńczo wychowawczą Nr 1 w Olsztynie.

Zaprezentowane spektakle mogły zadowolić najbardziej wybrednych widzów. Od krótkich etiud teatralnych i tu na uwagę zasługuje występ Barki w montażu -,,Jak zostać mistrzem „, który poruszył wszystkich widzów, a na koniec ich rozbawił, poprzez zespoły ludowe z przebojami Pieją kury pieją (ŚDS Dworek) i My Słowianie (ŚDS Piasutno), do Miłości w czasach prehistorii w wykonaniu artystów z ŚDS Ariadna. Był więc i śpiew i taniec i pantomima, a co najważniejsze był TEATR i była pełna widownia, owacje na stojąco i gratulacje w kuluarach. Były też kwiaty na scenie, wręczane spontanicznie przez widzów ulubionym aktorom, a bukiety były najpiękniejsze, bo z polnych kwiatów.
Czy w czasie święta teatru mogą być gorsi i lepsi aktorzy, czy mogą być lepsze i gorsze inscenizacje? To absurdalna pytania. Wszyscy włożyli w swoje role mnóstwo serca, napracowali się nad scenografią i choreografią, dziesiątki godzin prób zaowocowały sukcesem. Były więc rzęsiste oklaski, czasem salwy śmiechu publiczności, a czasem chwile zadumy. Dyplomy i drobne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy. Zwyciężyło jedenaście zespołów. Tak wyglądają podróże z Barką.

Festyn otwierała prezentacja teledysku nakręconego przez Wieśka Jackowskiego z udziałem olsztyńskiego zespołu PROFORMA i naszych barkowiczów. Pani Bożena Reda Prezes Stowarzyszenia ,, Nie Lękaj Się” życząc wszystkim uczestnikom doskonałej zabawy zaznaczyła, że prezentacje teatralne z tego dnia można będzie obejrzeć w formie teledysku.

A to zespoły zespoły teatralne, które wzięły udział w przeglądzie:

ŚDS Barka(gospodarze) – Jak zostać mistrzem?

ŚDS Dedal(Olsztyn)- Dzień jak co dzień w Dedalu.

ŚDS Dworek(Olsztyn)- Na ludowo.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza nr1 w Olsztynie- Kapturek.

ŚDS Pomost(Olsztyn)- Jak Mazur uczył diabła grać na skrzypcach?

ŚDS Bratek (Ostróda)- Nuda, to się nie uda.

PDS Węgorzewo- Łączymy się.

ŚDS Ariadna(Olsztyn)- Miłość w czasach prehistorii.

ŚDS Pomost (Olsztyn)- Scenka w rytmie walca.

ŚDS Piasutno- My Słowianie.

DPS Grazymy- Bajkowy przekręt.

W czasie występów uczestnicy festynu i przybyli licznie goście mogli zjeść coś konkretnego na świeżym powietrzu, wypić kawę lub jakiś napój chłodzący. Było więc coś dla ducha i coś dla ciała.
Można też było wziąć udział w warsztatach:

– malowania masek gipsowych
– w nauce krótkiej choreografii
– zajęciach ceramicznych
– artystycznego wykorzystania zwykłej dużej chusty (nowinka)
– sztuce malowania twarzy, zawsze na topie

Terapeutów Stowarzyszenia Nie Lękaj Się wspierali słuchacze Szkoły Policealnej im.Zbigniewa Religi z Olsztyna. Bardzo pomocni byli też wolontariusze z Gimnazjum Nr3 z Olsztyna z Koła Caritasu pod światłym przewodem Pani Iwony Januszko.

Relację z Festynu można też znaleźć w piątkowej Gazecie Olsztyńskiej z dn.16.06.2017 w dodatku Tydzień w Olsztynie i Powiecie na stronie 13 w artykule Agnieszki Porowskiej – Weszli na scenę i natychmiast zachwycili, a także w relacji Doroty Grzymskiej na stronie Polskiego Radia Olsztyn w dniu 14.06.2017 – Niepełnosprawni intelektualnie udowodnili, że nie ma dla nich barier. Wystąpili na deskach teatru.

 

Udostępnij

Stowarzyszenie "Nie Lękaj Się"